Skip to content

Мирослав Димов

Жури в категория "Инструментална музика"

Мирослав Димов

Мирослав Димов е роден на 11 август 1989 г. От ранна възраст учи пиано и ударни инструменти в НУМСИ „Христина Морфова“ Стара Загора. През 2008 г. е приет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, в класа по ударни инструменти на проф. д-р Татяна Кърпарова.
През 2012 г. и 2013 г. завършва бакалавърска и магистърска степен, а междувременно е поканен като гост-преподавател по ударни инструменти в НУМСИ „Хр. Морфова“ Стара Загора.
От 2014 г. е докторант и хоноруван асистент по ударни инструменти с ръководител проф. д-р Татяна Кърпарова в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. През 2017 г., след успешно издържан конкурс, заема позицията на ръководител на група ударни инструменти в Академичния симфоничен оркестър.
От 2019 г. е поканен да преподава и в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, специалност „Ударни инструменти“. През 2020 г. след успешна защита на дисертацията си получава образователната и научна степен „доктор“, а през 2021 г. След успешно издържан конкурс е назначен за главен асистент по ударни инструменти в катедрата по духови и ударни инструменти в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
През студентския си период участва в над 340 солови и камерни продукции. Реализира проекти за камерни формации – Тракийска ударна група, Тракийски солисти. Прави премиери със свои транскрипции за ударни инструменти на класически произведения от А. Вивалди, Д. Скарлати, Й. Пахелбел, Й. С. Бах и др. Учи в майсторските класове на Татяна Колева, Емануел Сейурне, Богдан Бакану, Ивана Билич и др. През 2013 г. печели стипендия в конкурса на фондация „Йордан Камджалов“.
От 2015 г. прекарва една година в обучение по програма „Еразъм+“ във Висшата музикална академия в Страсбург, Франция, под ръководството на едни от най-известните и изтъкнати професионалисти в световната школа по ударни инструменти – проф.Емануел Сежурн, проф.Денис Ридингер и проф.Щефан Фюрг.
Солист в различни страни в Европа, включително България, Франция, Германия, Австрия, Холандия, Италия, Швейцария и Полша.
Носител на национални и международни награди, някои от които:
2012 г. печели наградата „Ученик на годината“ в категория „Изкуства“ за цяла България
2014 Италия – 1-ва награда в най-високата категория – Международен конкурс за ударни инструменти „PAS Italy“ Монтезилвано
2015 Лауреат в категорията за ударни инструменти, Първи национални награди „Проф. Панчо Владигеров“ за изпълнители в областта на музикалното изкуство
2019 Номинация за Кристална лира в категорията „Млад изпълнител“.
През 2012 г. произведението за маримба „Одеса“ на американския композитор Матю Лорик, специално посветено на Мирослав Димов и по-късно изпълнено и записано от него, придобива голяма популярност в САЩ с над 1200 продадени копия.
Концертът на Мирослав Димов за маримба, пиано, ударни инструменти и струнен оркестър „Огромни светове“, в съавторство с д-р Емелина Горчева, набира популярност извън страната. През март 2016 г. той я изпълнява със Страсбургската филхармония под диригентството на Етиен Бардон в рамките на Българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа в Страсбург, Франция. Следват премиери с различни изпълнители в Китай, Австралия, САЩ, Япония и Великобритания. Концертът е включен и в задължителните програми на конкурсите по ударни инструменти в България.
През 2018 г., 2019 г. и 2020 г. е поканен за член на журито на Националния конкурс за изпълнение на българска музика „Върбан Върбанов“ и на Международния конкурс за изпълнение на немска и австрийска музика „MAGIC“, Бургас – специалност ударни инструменти.
През 2019 г. успешно реализира световната премиера на концерта за маримба, виброфон, тапан и камерен оркестър от Емил Табаков под негово ръководство в Габрово, Варна и София. Творбата придобива популярност и е изпълнена на закриването на юбилейния международен фестивал „Софийски музикални седмици“ под диригентството на проф.Пламен Джуров и Софийски солисти.
Освен традиционното обучение по ударни инструменти, то включва и съвременни интерактивни форми на преподаване.

Back To Top